.:: Zespół Szkół w Paszczynie ::.

Witaj ( Zaloguj | Zarejestruj )

Położenie

Historia bliska
Śladami przeszłości
Szlak historyczny

Obsługa

Uczeń miesiąca

Organizacje szkolne
PSO
Ekologia

Dla Uczniów
Dla Nauczycieli

Wywiadówka on-line
Platforma MOODLE
E-nabór

Czat
Wyślij SMS
Wyślij e-kartkę

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Kto? Gdzie?
Odwiedzający oglądają:
66.249.75.xxx @ news.php
164.132.162.xxx @ infusions/stat...
217.182.132.xxx @ news.php
54.156.32.xxx @ articles.php
Pogoda w Paszczynie
Artykuły: Historia bliska
"Trzeci Most"
"Trzeci Most" był operacją przewiezienia z Polski do Anglii zdobytych części nowej niemieckiej broni V-2, testowanej na terenie poligonu na Górze Śmierci.Rakiety z przyczyn technicznych spadały nie wybuchając, jedna z nich udało się zdobyć w miejscowości Sarnaki, by następnie z okolic Zabawy przetransportować ją do Londynu.

Akcja "Burza"
Akcja "Burza" była to akcja wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim, w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej, prowadzona w granicach II Rzeczypospolitej. Rozkaz do rozpoczęcia akcji wydał w listopadzie 1943 Komendant Główny AK, gen. Tadeusz Komorowski.

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania
Powstałe w 2009 r., jako jednostka podległa Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania, realizuje projekty oraz działania związane z Pamięcią i Edukacją, odnośnie trudnej problematyki Holocaustu, II wojny światowej oraz jej wpływu na losy i historię, zarówno naszego kraju jak i całej Europy. Programem swym nawiązuje do historii gminy, oraz Pamięci o tym, co powstało w tym rejonie na przestrzeni wieków, społecznościach i narodach, które przez lata zamieszkiwały te tereny, co pozostało tu ze spotkania różnych kultur i narodowości, a także o tym, co uległo zniszczeniu i zagładzie. Nasza obecność w kulturze związana jest bowiem nierozerwalnie z Pamięcią o miejscu, w którym żyjemy i otwartością na spotkanie z tym, co ważne i żywe w całej kulturze europejskiej.

Góra Śmierci
Góra Śmierci to wzniesienie o wysokości 222 m n.p.m. położone około 1,5 km na północ od budynku szkoły. Przez miejscowych nazywane "Królówką" od nazwiska właściciela okolicznych lasów. W okresie II wojny światowej istniał w tym miejscu obóz pracy przymusowej, a obecnie jest to miejsce pamięci narodowej. Czynione są starania o uczynienie zeń Europejskiego Centrum Pojednania.

Kałużówka
Kałużówka - to miejsce gdzie w czasie II wojny światowej podczas Akcji "Burza" oddziały AK obwodu Dębickiego stoczyły największą bitwę partyzancką w Polsce południowo-wschodniej. Odziałami tymi dowodził mjr Adam Lazarowicz, nauczyciel, przed wojną kierownik szkoły w Gumniskach. Do rozpoczęcia akcji "Burza" w szkole w Gumniskach znajdowało się dowództwo AK Obwodu Dębica. Od sierpnia 2004 roku tamtejsza szkoła nosi imię mjr Adama Lazarowicza.

Lubzina
Lubzina jest miejscowością bezpośrednio sąsiadującą z Paszczyną od południa. Przez całe stulecia obie wsie łączyła parafia pw. św. Mikołaja. W okresie międzywojennym jako gromada należała ona nawet do gminy Paszczyna. Obecnie podział administracyjny na powiaty rozłączył nieco bieg dziejów, ale wiele elementów historii nadal spaja obie sąsiadujące miejscowości.

Szlak historyczny
Zapraszamy na wędrówkę po szlaku historyczno – turystycznym w Pustkowie-Osiedlu, Paszczynie i okolicach. Szlak obejmuje 11 miejsc, przy których widnieją tablice informacyjne dotyczące funkcjonowania poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager, ze szczególnym uwzględnieniem powstałych na tym obszarze obozów pracy przymusowej.

Zawada - Góra Śmierci - Ocieka
Szlak żółty: Zawada-Ocieka Długość szlaku: około 18 km. Czas przejścia: około 4 godz.

PonWtŚrCzwPiSoNie
Przypominacz
Szkoła dysponuje pracownią komputerową otrzymaną w ramach
Poprawny CSS!